Pohánková múka a hrachová múka sa stávajú čoraz populárnejšími náhradami klasickej bielej múky, no zároveň okolo nich koluje veľa mýtov, otázok a obáv. Mnohí si nie sú istí, ako chutia, či nafukujú alebo či sú vhodné pre celiatikov. V tomto článku vám prinášame jasné odpovede na tie najčastejšie otázky, ktoré dostávame v našich predajniach a na sociálnych sieťach. Možno vás niektoré z odpovedí príjemne prekvapia.
Áno! Dobrá správa, pretože obe múky sú prirodzene bezlepkové. To znamená, že sú bezpečné pre ľudí s celiakiou aj pre tých, ktorí sa lepku vyhýbajú z iných dôvodov. Treba si však dávať pozor na to, aby múka nebola kontaminovaná pri výrobe. U nás v Mlyne Trenčan sa môžete spoľahnúť na čistotu a kvalitu.
Áno, a práve preto si ju obľúbili športovci, vegáni aj všetci, ktorí chcú obohatiť svoj jedálniček o rastlinné bielkoviny. 100 g hrachovej múky obsahuje až 22 % bielkovín, čo je približne dvojnásobok oproti klasickej bielej múke. Skvelá voľba do slaných receptov aj ako prísada do nátierok či fašírok.
Určite áno. Pohánková aj hrachová múka sa hodia do rôznych receptov: od palaciniek, cez zahusťovanie omáčok, až po chlieb. Treba však myslieť na to, že neobsahujú lepok, takže pri kysnutých cestách je dobré ich kombinovať s inými druhmi múk – napríklad s ryžovou, kukuričnou či pšeničnou (ak lepok tolerujete).
Je to skôr otázka zvyku. Hrachová múka má vysoký obsah vlákniny, čo je výborné pre trávenie. Ak ju však používate po prvýkrát, odporúčame začať s menším množstvom, aby si telo zvyklo. Postupne si ju ale zamilujete.
Nie každá. Chuť pohánkovej múky závisí od druhu pohánky a najmä od jej čerstvosti. My v Mlyne Trenčan používame svetlú lúpanú pohánku, ktorá má príjemnú, orieškovú chuť a vôňu – úplne iný zážitok ako ťažká tmavá verzia, ktorú si možno pamätáte zo školských jedální.
Pohánková a hrachová múka z Mlyna Trenčan je čerstvá, bez zbytočných prídavných látok a vyrobená z lokálnych surovín. Obe múky si môžete jednoducho objednať cez náš e-shop a nechať si ich doručiť priamo domov.